Ziemia nie kręci się wokół Słońca, Ziemia kręci się wokół Paryża
Blog > Komentarze do wpisu
Bieguni/ Olga Tokarczuk

Jaki Nowy Rok, taki caly rok. Calkiem niezle mi to wrozy poniewaz ten pierwszy spedzilam w podrozy ;) Wyimaginowanej. Prowadzona przez Biegunow Olgi Tokarczuk. Poganiana ich maksyma: Ruszaj sie, ruszaj. Blogoslawiony, ktory idzie. I checia poznania dalszej tresci...

Przy okazji lektury nagrodzonej ksiazki przyszlo mi do glowy, ze moze zamiast eksperymentowac powinno sie po prostu czytac to, co sprawdzone... chwytasz za liste Nike i czytasz od gory do dolu... satysfakcja gwarantowana :)

Tak, jak w tym przypadku.

A z drugiej strony jesli jest literatura (i to dobra), I jesli jest o podrozach (i to m.in. do XVII-wiecznej Holandii) to i bez Nike satysfakcja gwarantowana. Przynajmniej dla mnie ;)

Czytajac Biegunow czulam sie, jak w podrozy dookola swiata z kilkoma przypadkowymi spakowanymi ksiazkami w walizce (najbardziej przypadkowe bylo ‘Wprowadzenie do psychologii podrozy’ ;)), poczytywanymi to tu, to tam.

Chorwacja, kraje Maghrebu, Moskwa (moje ulubione opowiadanie o uciekajacej Annuszce) – podrozujemy w przestrzeni.

XVII Niderlandy, XIX Wieden – podrozujemy w czasie.

Bole fantomowe, ludzkie zarodki zrosniete glowami w sloju z formalina – podrozujemy w glab czlowieka.

Poteznym atutem wiekszosci opowadan skladajacych sie na te powiesc o ruchu (Bezruch jest zly) sa puenty.

Jak ta we fragmencie o Ruth. Kobiecie, po ktorej smierci, maz zwiedza wszystkie miejsca na swiecie nazwane jej imieniem. Strumienie, wzgorza, jeziora, osady... Odbywa te podroz pamieci za pieniadze... z jej ubezpieczenia.

Bieguni miejscami ciut gorsi, miejscami duuuzo lepsi. Niewatpliwie ZMUSZAJACY do... ( i tu oblewa mnie rumieniec wstydu ;)) siegniecia po inne ksiazki Tokarczuk.

sobota, 02 stycznia 2010, karolinabart

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: czara, 77.236.0.*
2010/01/05 21:17:06
Cieszę się, że Ci się podobało! Ja bardzo też lubię Ostatnie Historie, zresztą wszystkie chyba bez wyjątku jej książki bardzo lubię. I wszystkiego dobrego w Nowym Roku, niech pod dachami Paryża będzie on pomyślny, pełen pięknych kadrów i ciepłych... notek :)